Kp Holistic Vassleprotein, 750 g hos | Tillskottsbolaget.se
Fri frakt ver 500kr
Bonusprodukter
Pong p alla dina kp
Currency currency
X

Shopping from a different country?

Please select your country to get the right currency!

Fri frakt ver 500kr Bonusprodukter Pong p alla dina kp
Holistic Vassleprotein, 750 g i gruppen Kosttillskott & Livsmedel / Proteinpulver / Vassleprotein / Whey protein hos Tillskottsbolaget (HOLISTIC853)
Holistic Vassleprotein, 750 g
Holistic Vassleprotein, 750 g

Holistic Vassleprotein, 750 g

Artnr: HOLISTIC853
Holistic Vassleprotein är ett ultrafiltrerat vassleprotein-koncentrat. Vassleprotein anses vara den bästa proteinkällan, bland annat för dess balanserade profil av lättupptagliga aminosyror.
:
: !
:
:
 
Antal: 

Lagervara: 1-3 arbetsdagar

Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon Tillflligt slut

Fri frakt ver 500 kr!
Bonusprodukter i kassan!
Pong p alla dina kp!
Holistic Vassleprotein är ett ultrafiltrerat vassleprotein-koncentrat. Vassleprotein anses vara den bästa proteinkällan, bland annat för dess balanserade profil av lättupptagliga aminosyror.

Andra kpte ven

Produktinformation

Det är viktigt att äta proteinpulver som innehåller alla olika aminosyror (både essentiella och icke essentiella) och att de är i bra inbördes balans. Holistic Vassleprotein uppfyller dessa krav.

Vi har dessutom tillsatt matsmältningsenzymer i proteintillskottet.

(Holistic vassleprotein finns i smakerna vanilj och choklad.)

Innehåll

750 gram och 5 kilo. Från kor på nordiska gårdar.

Ingredienser Holistic Vassleprotein Vanilj

  • Ultrafiltrerat vassleproteinkoncentrat från mjölk
  • Emulgeringsmedel (solroslecitin)
  • Äkta vanilj
  • Trikalciumfosfat
  • Matsmältningsenzymer (proteas, peptidas, bromelain, lipas, laktas)
  • Krompikolinat

Ingredienser Holistic Vassleprotein Choklad

  • Ultrafiltrerat vassleproteinkoncentrat från mjölk
  • Kakaopulver
  • Emulgeringsmedel (solroslecitin)
  • Chokladarom
  • Vaniljarom
  • Trikalciumfosfat
  • Matsmältningsenzymer (proteas, peptidas, bromelain, lipas, laktas)
  • Krompikolinat

Aminosyraprofil

Innehåll

mg/per 100 g

per port. 30 g= 2 skopor

Alanin39901197
Arginin2030609
Asparginsyra86502595
Cystein2060618
Glutaminsyra146904407
Glycin1470426
Histidin1630489
Isoleucin*53401602
Leucin*84102523
Lysin*74102223
Metionin*1700510
Fenylalanin*2570771
Prolin47201416
Serin41001230
Treonin*54901647
Tryptofan**2170651
Tyrosin2240672
Valin*48701461

* Essentiella aminosyror.
** Tryptofan förekommer naturligt i råvaran.

Enzymblandning

Innehåll

per portion 30 g = 2 skopor

Proteas 3.08 SAPU
Proteas 4,.53 000 HUT
Proteas 6.01 500 HUT
Peptidaser1 500 HUT
Bromelain45000 PU
Lipas87,5 FIP
Laktas100 ALU
Enzymaktivitet enligt FCC = Food Chemical Codex

Näringsvärde, vassleprotein vanilj

Näringsvärde

per 100 g

per portion (30 g)

% av DRI

Energivärde1694 kJ/405 kcal508 kJ/122 kcal*
Protein (N*6,38)75,4 g22,6 g*
Fett7,5 g2,2 g*
– varav mättat fett3,0 g0,9 g*
Kolhydrater5,0 g1,5 g*
– varav sockerarter5,0 g1,5 g*
Salt0,5 g0,15 g*
Krom36 µg11 µg28
*DRI = Dagligt referensintag saknas

Näringsvärde, vassleprotein choklad

Näringsvärde

per 100 g

per portion (30 g)

% av DRI

Energivärde1694 kJ/405 kcal508 kJ/122 kcal*
Fett6,6 g2,0 g*
– varav mättat fett3,0 g0,9 g*
Kolhydrater11,4 g3,4 g*
– varav sockerarter5,0 g1,5 g*
Protein (N*6,38)75,4 g22,6 g*
Salt0,5 g0,15 g*
Krom36 µg11 µg28

*DRI = Dagligt referensintag saknas

Dosering

Blanda 2 skopor (30 g=cirka 5 rågade matskedar) i 2–3 dl vätska. Drick vid behov som ett praktiskt mellanmål. 

Rekommenderad dos bör ej överskridas. Kosttillskott bör ej användas som alternativ till en varierad kost. Det är viktigt med en mångsidig och balanserad kost och en hälsosam livsstil.

Förvaring

Förvaras torrt. Förvaras utom räckhåll för barn.

Recensioner
Betyg
Medelbetyg 0 av 5 Antal betyg 0
Betyg
Nedan kan du betygstta p en skala frn 0-5. Om du vill kan du ven skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
Ditt namn kommer att visas som avsndare.

Den hr produkten har inga recensioner.

Leverans & Betalning

Fri frakt och snabb leverans.

Du fr alltid din bestllning fraktfritt nr du handlar fr ver 500kr. Handlar du fr under 500kr s kostar frakten endast 59kr (beroende p vilket fraktstt du vljer i kassan). Din bestllning levereras till nrmsta postombud och levereras av PostNord..

Smidiga betalningar.

Betala i din egen takt med SVEA. Du kan t.ex. vlja mellan direktbetalning, kortbetalning eller faktura. Inget av betalstten har n?gra extra avgifter och du kan dessutom vlja att dela upp din betalning eller skjuta fram fakturan.

Pong p dina kp.

Hos oss fr du alltid pong p alla dina kp - dessa pong kan du sedan anvnda fr att kpa nya produkter. Genom att samla pong kan du f upp till 5% terbring p allt du handlar - med andra ord lnar det sig att handla ALLA dina kosttillskott och trningstillbehr hos oss!

Tips! - baka med denna produkt

Kampanj:
Antal:
0
Kampanjstart:
Kampanjstopp:

SOLID Nutrition L-Citrulline, 240 g
SOLID Nutrition L-CITRULLIN innehåller 100% rent L-citrullin i pulverform.
299 kr
Kp!
Info
SSN Alpha Pump, 300 g
25
ALPHA PUMP är en av de få pre-workout produkterna på marknaden som har "low st...
284 kr (379 kr)
SOLID Nutrition Collagen, 230 g
40
Kollagentillskott av absolut högsta kvalitet för hälsosamt hår, hud, naglar oc...
149 kr (249 kr)
SOLID Nutrition Creatine Monohydrate, 400 g
Kreatinmonohydrat i pulverform med 5g kreatinmonohydrat per skopa, för en ökad styrka oc...
329 kr
Outbreak Pathogen PWO, 360 g
25
Pathogen PWO, en tungt doserad PWO från Outbreak som innehåller rejäla mängder...
299 kr (399 kr)
Are you in the right place?
Choose country
Continue to tillskottsbolaget.se