Laddar
DY Nutrition Collagen Complex, 300 g

Nyhet

DY Nutrition Collagen Complex, 300 g

DY Nutrition Collagen Complex, 300 g

Medelbetyg 0 av 5 Antal betyg 0
Artnr: DY937847
349 kr
DY Nutrition Collagen Complex är ett avancerat kollagentillskott framtaget för dig som vill komplettera ditt dagliga intag av kollagen med noggrant utvalda ingredienser.

Kampanjvara

Kampanj:
Antal:
0
Kampanjstart:
Kampanjstopp:
Perfekt att kombinera med
Meddelande
Du måste göra ett val innan produkten kan läggas i din varukorg.
DY Nutrition Collagen Complex är ett avancerat kollagentillskott framtaget för dig som vill komplettera ditt dagliga intag av kollagen med noggrant utvalda ingredienser.
Leverans: 

DY Nutrition Collagen Complex är ett avancerat kollagentillskott framtaget för dig som vill komplettera ditt dagliga intag av kollagen med noggrant utvalda ingredienser. Kollagen är kroppens vanligaste protein och finns naturligt i bland annat hud, brosk, senor, ligament, muskler och skelett. Dess fiberliknande struktur gör det till en viktig byggsten i kroppens bindväv, där det bidrar till att ge struktur och stöd åt olika vävnader.

För att skapa en mer komplett formula har DY Nutrition kombinerat kollagen med flera kompletterande ingredienser. Bland annat innehåller produkten vitamin C, som bidrar till normal kollagenbildning för broskets normala funktion samt till normal kollagenbildning för hudens normala funktion. Formulan innehåller även vitamin B6, som bidrar till normal energiomsättning och till att minska trötthet och utmattning, samt hyaluronsyra – en naturligt förekommande substans som finns i bland annat leder och bindväv.

  • Högkvalitativt kollagen i pulverform
  • Berikad med vitamin C och vitamin B6
  • Innehåller hyaluronsyra
  • Vitamin C bidrar till normal kollagenbildning för broskets normala funktion
  • Vitamin C bidrar till normal kollagenbildning för hudens normala funktion
  • Vitamin B6 bidrar till normal energiomsättning
  • Vitamin B6 bidrar till att minska trötthet och utmattning

Kollagen – kroppens vanligaste protein
Kollagen utgör en stor del av kroppens totala proteininnehåll och återfinns i många av kroppens strukturer. Det fungerar som en viktig komponent i bindväv och bidrar till att ge stadga och struktur åt bland annat hud, brosk, senor och ligament. Tack vare sin unika uppbyggnad spelar kollagen en central roll i flera av kroppens vävnader.

Med vitamin C för normal kollagenbildning
Vitamin C är en viktig del av formulan eftersom det bidrar till normal kollagenbildning. Kollagen är en naturlig beståndsdel i flera vävnader i kroppen, och vitamin C har en välkänd roll i de processer som ligger bakom kroppens normala kollagenproduktion.

Hyaluronsyra
Hyaluronsyra är en naturligt förekommande substans som finns i flera av kroppens vävnader, bland annat i lederna och i ögats vätska. Den förekommer naturligt i kroppen och har därför blivit en populär ingrediens i många moderna kosttillskott och skönhetsprodukter.

Oavsett om du redan använder kollagenprodukter eller vill prova ett kollagentillskott för första gången erbjuder DY Nutrition Collagen Complex en genomtänkt kombination av kollagen, vitaminer och hyaluronsyra i ett smidigt pulverformat som enkelt kan integreras i din dagliga rutin.


Information: Detta är ett kosttillskott och bör ej användas som ett alternativ till varierad kost. Används ej om du är allergisk mot någon av de ingående ingredienserna. Rekommenderad dos bör ej överskridas. Rekommenderas ej för barn och gravida. Öppnad förpackning bör förbrukas inom 6 månader. Förvaras torrt och väl förslutet samt oåtkomligt för barn.

Omdömen
Medelbetyg 0 av 5 Antal betyg 0
Omdömen
Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
Ditt namn kommer att visas som avsändare.

Den här produkten har inga recensioner.

InnehållPer 100 gPer 15 g
Kollagenpeptider typ I & III (hydrolyserade)67 g10 g
Kollagenpeptider typ II333 mg50 mg
Hyaluronsyra833 mg125 mg
Rödbetspulver2000 mg300 mg
Acai-extrakt (Euterpe oleracea)1000 mg150 mg
Vitamin C600 mg90 mg (112 % DRI)
Nyponpulver (Rosa canina)333 mg50 mg
Zink73 mg11 mg (110 % DRI)
Natrium54 mg8,1 mg
Koppar6,67 mg1 mg (100 % DRI)
Selen733 µg110 µg (200 % DRI)

 

NäringsvärdePer 100 gPer 15 g
Energi1211 kJ / 289 kcal182 kJ / 43 kcal
Fett0 g0 g
– varav mättat fett0 g0 g
Kolhydrater4,81 g0,72 g
– varav sockerarter1,4 g0,21 g
Protein67,5 g10,1 g
Salt0,14 g0,02 g


Ingredienser Grape: Hydrolyserat kollagen (från nöt), syra (citronsyra), fyllnadsmedel (maltodextrin), klumpförebyggande medel (kiseldioxid, kalciumsalter av ortofosforsyra), rödbetspulver, acaibärsextrakt (Euterpe oleracea), hyaluronsyra, arom, L-askorbinsyra (vitamin C), sötningsmedel (sukralos), nyponpulver (Rosa canina), kollagenpeptider (från kycklingbröstben/brosk), zinkcitrat, natriumklorid, kopparcitrat, färgämne (Indigokarmin), natriumselenit.

Allergiinformation: För allergener, se ingredienser markerade med fetstil på originalförpackningen. Tillverkad i en anläggning som även hanterar mjölk, soja, ägg och nötter.

Doseringsanvisning: Blanda 1 skopa pulver (15 g) med 250 ml kallt vatten. Intas mellan måltiderna.

Logga in
Are you in the right place?
  • Denmark
  • Finland
  • Sweden

Vårt lägsta pris 1-30 dagar innan prissänkning:

OBS. Priset är det lägsta pris som tillämpats för produkten 1-30 dagar innan den aktuella prissänkningen genomfördes. Undantaget är om gradvisa sänkningar gjorts, då visas det lägsta priset 1-30 dagar innan den första prissänkningen.